با توجه به اطلاعات و تجربه ای که در رابطه با کنکور کسب کردم، برای کسانی که قصد دارند، در کنکور فلسفه علم شرکت کنند، منابع زیر را پیشنهاد می کنم:

 1. فلسفه
  • فلسفه مقدماتی: نویسنده این کتاب آقای عبودیت است که براساس آرای شهید مطهری آن را تالیف کرده است. کتاب نسبتا ساده ای است. برای کسانی که با فلسفه اسلامی آشنایی ندارند، توصیه می کنم اول این کتاب را خیلی سریع بخوانند تا یک فضای کلی از رئوس مطالب و سرفصل های فلسفه اسلامی در ذهنشان شکل بگیرد.
 • آموزش فلسفه (مصباح یزدی): این کتاب در دو جلد نوشته شد. جلد اول، فوق العاده برای کنکور کلیدی است. باید این جلد را چند بار با دقت خواند. خلاصه های اخر هر درس مهم است، سال گذشته چند سوال از متن خلاصه های آخر درس ها آمده بود.
 • کلیات فلسفه: این کتاب را پاپکین نوشته و جلال الدین مجتبوی به فارسی ترجمه کرده است. تقریبا برای پاسخ دادن به سوال های فلسفه غرب این کتاب کفایت می کند. بعضا سوالاتی که از این کتاب طرح شده بود، حفظی و عین متن کتاب بودند. ۳ یا ۴ سال پیش از کتاب سیر حکمت در اروپا هم، سوال می آمد اما چند سال اخیر سوالی از آن طرح نشده است.
 1. منطق
  • منطق صوری (نویسنده:خوانساری): برای منطق تنها همین کتاب کفایت می کند. اگر خوب روی این کتاب سرمایه گذاری شود، راحت می توان بالای ۸۰ درصد زد. چندین بار باید این کتاب را خواند، آنهم به ریزترین وجه ممکن. یعنی حتی از پاورقی ها و مثال های این کتاب هم سوال طرح می شود. بعضا یک یا دو سوال هم از منطق جدید آمده که در بین سوالات ریاضی می آیند.  مثلا سال گذشته یک تست بیشتر نیامد. من پیشنهاد نمی کنم که روی آن سرمایه گذاری بشود.
 1. ریاضی
  • ریاضی عمومی ۱ و ۲: یک دوره کتاب چهار جلدی است که آقاسی آن را تالیف کرده. کسانی که کنکور مهندسی می دهند، از همین کتاب استفاده می کنند. منظور اینکه سطح دشواری ِریاضی در کنکور فلسفه علم اگر از کنکورهای مهندسی بالاتر نباشد، پایین تر نیست. دو جلد مربوط به ریاضی ۱ و دو جلد هم مربوط به ریاضی ۲ است. جلد های اول هرکدام آموزش به علاوه تست های طبقه بندی شده است و جلد های دوم این ها شامل تست های کنکور ریاضی رشته های مختلف است. مطالعه و تمرین همین دو جلد اموزشی با تست هایش، برای ریاضی کفایت می کند. دو سه تست هم معمولا از معادلات دیفرانسیل می آید. کسانی که مهندسی خوانده اند با یکی دو روز می توانند آن را جمع بندی کنند.
 1. زبان

برای زبان نمی شود منبع خاصی معرفی کرد و عمده ی آن بر می گردد به مهارت و تسلط فرد نسبت به زبان. دامنه لغات اصلا محدود نیستند اما اجمالا می توان کتاب ۵۰۴ و کتاب essential words  بارونز را مطالعه کرد. از ۳۰ تست زبان، ۱۰ تست مربوط به لغت، ۵ تست گرامر، و سه تا ۵ تست هم درک مطلب است. تست های گرامر نسبتا ساده هستند اما اگر کسی احساس نیاز می کند به کتاب های عمومی گرامر مراجعه کند. متن های درک مطلب، فلسفی و فلسفه علمی هستند. به همین خاطر دانستن لغات و اصطلاحات تخصصی خیلی کمک می کند. کتاب پاپکین، اصطلاحات انگلیسی را به صورت زیرنویس آورده است. اگر وقتی اضافه آمده متن انگلیسی کتاب چالمرز نیز مفید است.

 1. فیزیک

آشفته ترین بخش کنکور متعلق به فیزیک است. تقریبا از قاعده خاصی پیروی نمی کند. سوالات عمدتا مفهومی است. مسئله هم در سوالات وجود دارد اما همان ها هم نکات مفهومی خاصی دارند. از مفاهیم فیزیک نوین هم سوال طرح می شود که با مطالعه کتاب فیزیک نوین (وایدنر-سلز) به خصوص فصل های اولش می توان به آن ها پاسخ داد. فیزیک عمومی ۱ و ۲ را نیز با خواندن مفاهیم هالیدی تا حدی می توان پاسخ داد. سال گذشته چند تست از تاریخ فیزیک هم آمده بود. معمولا سوالات فیزیک را جوری طرح می کنند تا تمایز کسانی که فیزیک خوانده اند با بقیه مشخص شود.

 —

کنکور آزمایشی برای فلسفه علم طراحی نشده. بهترین منبع تست همان سوال های کنکور سال های گذشته است. کنکور سال های ۷۹ تا ۸۵ را نشر پردازش در یک کتاب چاپ کرده. کنکورهای بعدی را هم می توان از سایت آن دانلود کرد. توصیه من این است که داوطلبان، یکی از کنکور های سال های اخیر ببیند تا با فضای کلی سوالات آشنا شوند اما باقی تست ها را بگذارند برای یک ماه آخر مانده به کنکور. درباره تاثیر معدل هم اصلا جای نگرانی نیست. خیلی راحت با درصد های بالاتر می شود جبران کرد.

درصد های بنده جهت اطلاع: زبان:  ۵۶، فیزیک ۴۹، ریاضی ۶۷، منطق ۷۹، فلسفه ۶۳

۶ دیدگاه to “منابع «کنکور فلسفه علم»”

 1. با سلام
  مطالب مفیدتان را در وبلاگ فلاسفه پشت کنکوری(http://www.poshtekonkuri.blogfa.com) قرار می دهم، تا دوستانی که می خواهند کنکور فلسفه علم بدهند، استفاده نمایند.

 2. رتبه تون چند شد؟

 3. تا آنجا که من می دانم آقا سینا رتبه اول کنکور ۱۳۹۱ شده اند.

 4. فلسفه علم تو ایران دکتری نداره؟؟!!

 5. سلام من کارشناسی الکترونیک بودم دو ساله دارم برای فلسفه علم میخونم رتبم خیلی بد شد۱۰۷٫نمیدونم کجای کارم اشتباست ۵ماه روزی۱۲ساعت خوندم کلاس هم رفتم.شدیدا به راهنمایی تون نیاز دارم

 6. با سلام
  من دانشجوی رشته فیزیک هستم و مایلم در رشته فلسفه علم ادامه تحصیل دهم. با توجه به زمان یاقیانده تا کنکور چه سیری رو باید پیش بگیرم؟
  آشنایی مقدماتی با فلسفه غرب دارم.در صورت امکان آماری از تعداد شرکت کننده ها ارائه کنید. متشکرم

Leave a Reply

برچسب‌هایی که می‌توانید استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>